AIMP Türkçe – Serdar ŞAHİN

Son zamanlarda AIMP‘in popülaritesinin artması ile birlikte çevirenler kısmına ismini yazdırmak isteyenlerin de sayısının artması sebebiyle bugün bu yazıyı yazmak lüzumu hissettim.

Bildiğiniz üzere AIMP Türkçe denildiğinde akla Serdar ŞAHİN ismi gelir,  bunun sebebi ise gayet açık ve nettir. Yine de bilmeyen arkadaşlara hatırlatmış olayım.

Henüz Meşhur ve ilk Müzik çalarımız Winamp (ki ilk versiyonunu 1997 ‘de windows95 üzerinde gördüğümde zar zor çalışsa da, bu bir devrim diye düşünmüştüm 🙂   ey gidi günler..)  henüz Gözden düşmemişken, komaya girmemişken, sahipleri değişmemişken başlayan AIMP projesi ilk versiyonundan bugüne kadar çok emekler sarf ederek temiz bir Türkçe çeviri için çalıştım. Bugün ise artık AIMP hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarımızda vazgeçilmez programlarımızdan biri.

Eskiden takip eden arkadaşların da hatırlayacağı üzere kişisel sitem  iki defa sunucu kaynaklı olarak sıfırlandı ve aralarda eksikler olduğu için de eski yedeklerine de döndürmedim.

Pek sık güncelleme yapmıoyor olsam da, henüz hayattayım ve daha ölmedim 😀

ve Bir küçük hatırlatma;

Bakın Aşağıdaki linkteki yazıyı melikşah isimli arkadaşımız 15-09-2014 te yazımış;
https://buyur-indir.com/incelemeler/program-incelemeleri/2230-aimp2-mp3-oynatma-programi-incelemesi.html

Yazıdan küçük bir alıntı:

Neden AIMP?

Çünkü AIMP, piyasada bulunan benzer MP3 oynatıcılara göre oldukça gelişmiş özellikler sunmakta. İlk olarak arayüzden başlayalım. Kullanıcı dostu butonlar ve bu butonların efektleri bile durumu anlaşılır kılıyor. Beni programa aşık eden ilk özellik ise müziği duraklatıp-başlatırken sesin azalarak veya çoğalarak efekt alması. Müzik açın örneğin, duraklattığınızda ses yavaşça azalacak (1500 milisaniye sürüyor) ve başlattığınızda yine aynı efektle çoğalarak başlayacaktır. Bunun yanında programda mükemmel bir ekolayzır bulunuyor. Örneğin bazılarınız benim gibi ilk olarak medya oynatıcı programda ekolayzır ayarlarına bakar. AIMP’de sağa doğru açılır bir ekolayzır penceresi bulunuyor. Burada bass, tiz, pop, rock gibi hazır ayarların yanı sıra sizde yeni bir eko-ayar yapıp kaydedebiliyorsunuz. Programda mükemmel yapılmış bir Türkçe çeviri gözüme çarpıyor. Her alanı dikkatle inceledim ve AIMP, harfi harfine hatasız Türkçe çeviriye sahip. Çeviri Serdar Şahin’e aittir buradan teşekkürlerimizi de iletelim. Tüm bu özelliklere ek olarak programda 3 adet tema bulunuyor. Hepsi birbirinden güzel ve göz yormayan kullanıcıya gerçekten hitap eden cinsten temalar. AIMP, ayrıca 20’den fazla ses formatını destekliyor, otomatik olarak tanıyarak sorunsuz bir biçimde hızla oynatıyor. Program 1-2 saniye arası açılış hızı ile sanki uçak gibi. Klavyeler ile de uyumlu çalışarak ses kısıp-açmak veya durdur-başlat, sonraki-önceki parça gibi kısayolları sağlıklı bir biçimde kullanabilmenizi sağlıyor.
Tüm bunların yanında mini-player modunun da bulunması sizi eminim ki AIMP kullanmaya fazlası ile ikna edecektir. AIMP’de bulunan sağ üst köşedeki simgeden programı küçülttüğünüzde otomatik olarak mini moda geçiyor. O kadar işinize yarayacak ki bu mini-mod, “Ya Ömer, anlatmayı bırak da indirme linkleri nerede çabuk” diyeceksiniz. Kullanın, görün bana hak vereceksiniz diyorum.

 

Bir Google Araması yapın isterseniz:
aimp serdar şahin

Arkadaşlar, Daha öncelerden de belirttiğim gibi, hatta diğer çevirilerimde de belirttiğim gibi;
Eğer AIMP çevirilerimde hatalar görüyor iseniz, lütfen bana maille yada yorum ile bildiriniz, düzeltelim.
Programcı Artem‘e “-Lütfen nolur benim çevirimi yayınlayın, Çeviri şöyle yanlış böyle kötü” vs. diye mail atmayı bırakın.
Ha,  yanış yerler elbette olabilir,  hatalarım olabilir insanız,  İngilizce profesörü de değiliz. Varsa bir öneriniz, düzeltmeniz; her zaman dikkate alırım ama bu tür hareketler saygısızlıktan başka bir şey değildir.

Kalın sağlıcakla 😉

Bunu Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.